PPArkisto

Kouluvälipalat, makeiset ym

Gallupit ja kyselyt

Tätä aiheutta ei ole tallennettu kokonaisena ja siitä puuttuu sivuja.

Sivu 1 / 4
1 2 ... 4

Viestit

Sivu 1 / 4
Rekisteröitynyt:
07.08.2003
Kirjoitettu: keskiviikko, 23. maaliskuuta 2005 klo 21.55
Muokattu: 23.03.2005 klo 22.02
Elikkäs aiheena koulupäivän aikana välipalojen yms makeisten syönti.
Syöttekö koulupäivän aikana jotain "ylimääräistä" kuin kouluruuan?
Jos syötte niin mitä?
Paljonko rahaa menee päivän aikana välipaloihin?
Lainaatteko rahaa kavereiltanne saadaksenne jotain?
Mistä ostatte välipalat?
-Itse ostelen joskus limsan ja ehkä karkkipussin.
-0,5l Limsa ja yleensä Väri Tv- Karkkipussi.
-rahaa menee noin 1,60e-3,60e
-Joskus pitää lainailla pikkuhilkkuja jos ei rahat riitä.
-Ostan ne lähellä olevasta ruokakaupasta, tosin siellä käynti on kiellettyä mutta käymme silti
Kommenttia
Rekisteröitynyt:
19.04.2002
Kirjoitettu: keskiviikko, 23. maaliskuuta 2005 klo 22.01
Meijän koulu on niin pieni että sieltä saa ostettua vain karkkia ja harvoin sitä tulee ostettua. Joten ei tuu syötyä muuta kun kouluruoka ja nälkähän siinä tulee.
Tryptofaani on aromaattinen aminohappo, jossa on 11 hiiliatomia
piggy

CHW

Rekisteröitynyt:
05.04.2004
Kirjoitettu: keskiviikko, 23. maaliskuuta 2005 klo 22.04
Omasta mielestä on turhia kouluissa kaikki kioskit ja limondaadiautomaatit. Tai kioskit olisi parempia, jos niissä myytäisi oikeasti jotain välipalaa, eikä mitään karkkipusseja ja suklaakasoja. Limonaadiautomaatin voisi korvata jollain muulla juoma-automaatilla, kuten kahvi/mehu tai joku vastaava.

Sitä en kiellä, etteikö ne ole hyvä tulonlähde kouluille. Rahaa tuottavat melko hyvin. Mutta onko mukavaa kun nuoriso menettää kaikki rahansa (ei kaikki, mutta osa) koulupäivänä ostettuihin makeisiin? Sitten valittavat, että ei ole rahaa ja miksi on tämmönen lihava ja huonokuntoinen. Pyh...

Joskus harvoin ostan kioskista jotain. Lähinnä tikkarin saatan ostaa tai kahvikupposen. Rahaa menee 0,1€-0,7€ päivässä silloin harvoin.

Rahaa EN lainaa kavereilta, mutta itse lainaan rahaa kavereille.

Kiitos och tack.
"Tieto ei ole taito" "Tieto lisää tuskaa"
pingviini

MJR

Rekisteröitynyt:
26.10.2004
Kirjoitettu: keskiviikko, 23. maaliskuuta 2005 klo 22.10
Noin 2 kertaa lukuvuoden aikana, yleensä 2€ irtokarkkia.
"Our greatest glory is not in never falling, but in getting up every time we do."
Rekisteröitynyt:
14.02.2004
Kirjoitettu: keskiviikko, 23. maaliskuuta 2005 klo 22.10
Siwassa välillä koulun jälkeen ehkä kaks kertaa viikossa joku pätkis tai vastaava. Aika pientä.
plop
Rekisteröitynyt:
18.02.2003
Kirjoitettu: keskiviikko, 23. maaliskuuta 2005 klo 22.11
Muokattu: 24.03.2005 klo 07.03
Kouluruokaa tulee syötyä joka päivä kunnolla.(Syömiskilpailuja yms.) Toki oppilaskunta pyörittää kioskia, jos jollain pääsee nälkä yllättämään, mutta protestoin kaveriporukkani kanssa sen toimintaa vierailemalla siwassa kahdesti viikossa(Maanantaisin ja keskiviikkoisin). Rahaa kuluu ehkä nelisen euroa viikossa ja ostoksina on 1,5 litran kolapullo ja karkkia.

Rahaa tulee lainattua kavereilta/kavereille jos on yhteinen ruokareissu päässyt unohtumaan ja ei ole tarpeeksi rahaa. Hyvin olen maksanut takaisin ja he ovat hoitaneet velkansa kunnialla.

Ja sinä Callo, joka olet samassa koulussa: Toivon, että jatkatte syömiskilpailu- ja siwassa käynti -perinteitä kaveriporukkasi kanssa, kun minusta ja kaveriporukastani aika jättää ja peruskoulu on ohitse.
Mitä Tapahtui? / -> Banned / Keep up the good work! / Me olemme täällä.
Rekisteröitynyt:
29.12.2004
Kirjoitettu: keskiviikko, 23. maaliskuuta 2005 klo 22.23
Ehkä kerran 3 viikossa ostan jotain ylimäärästä..
Pyh ja Pah sanon ma!
Rekisteröitynyt:
04.01.2005
Kirjoitettu: keskiviikko, 23. maaliskuuta 2005 klo 23.31
Tossa koulun vieressä suunnilleen 100 m päässä koulusta on pieni kiska, sieltä saa oikeata välipalaakin. Tosin en yleensä osta sieltä mitään, joskus kuukausi sitten ostin lihapiirakan.
Pah
Rekisteröitynyt:
06.05.2003
Kirjoitettu: torstai, 24. maaliskuuta 2005 klo 00.12
KK-marketista tulee kerran pari viikossa ostettua noin 2 € maksava karkkipussi. Lainaan rahaa jos itsellä ei sattunut mukaan.
Rekisteröitynyt:
28.08.2004
Kirjoitettu: torstai, 24. maaliskuuta 2005 klo 00.19
Päivälukion aikoihin en syönyt ollenkaan, ehkä välillä poistuin koulusta pizzeriaan hyvän kaverin kanssa ja sitten piti kiirehtiä myöhässä tunnille. Oli kivaa.
Rekisteröitynyt:
23.10.2002
Kirjoitettu: torstai, 24. maaliskuuta 2005 klo 06.55
Muokattu: 24.03.2005 klo 06.59
Viimeksi kävin syömässä koulussa syksyllä. Jos jotain syön niin karkkia, jota käyn ostamassa ruotunnilla Lidlistä.
nVidia
Rekisteröitynyt:
05.08.2003
Kirjoitettu: torstai, 24. maaliskuuta 2005 klo 07.24
Limsaa pari kertaa viikossa. Hintaa 2,80 euroo per viikko.
Rekisteröitynyt:
03.07.2004
Kirjoitettu: torstai, 24. maaliskuuta 2005 klo 07.30
Muokattu: 24.03.2005 klo 07.32
a)Syöttekö koulupäivän aikana jotain "ylimääräistä" kuin kouluruuan?

syön

B)Jos syötte niin mitä?

suklaapatukoita ja kokista


c)Paljonko rahaa menee päivän aikana välipaloihin?[/b]

3-6€

D)Lainaatteko rahaa kavereiltanne saadaksenne jotain?

joskus

E)Mistä ostatte välipalat?

koulun suklaa ja limuautomaatista



Psn id: VampiRio87 XBL Gamertag Playfire-tili
Rekisteröitynyt:
01.01.0001
Kirjoitettu: torstai, 24. maaliskuuta 2005 klo 07.41
Kaksi kertaa olen meidän koulusta ostanut:
Yhden kerran pastilliaskin ja toisella kerralla kovana hellepäivänä kylmän coca colan. razz
Rekisteröitynyt:
04.04.2004
Kirjoitettu: torstai, 24. maaliskuuta 2005 klo 08.50
Syön kouluruoan jokaisena päivänä. Ainoina poikkeuksina ne päivät, jolloin koulu alkaa vasta klo. 12, ja syön sen takia kotona.

Karkkia/limpparia tulee ostettua nollasta muutamaan kertaan viikossa, aina silloin kun tekee mieli jotain hyvää. Koululla ei ole minkäänlaisia automaatteja, joten aina täytyy marssia johonkin lähikauppaan. Periaatteessa tämä on hyvä, koska jos automaatteja olisi, niin ostelu lisääntyisi. Kuitenkin kahviautomaatti saisi koululle tulla.

Rahaa harvemmin lainailen, koska jos ei ole rahaa niin en osta mitään. Joskus on näinkin kyllä tullut tehtyä. Ehkäpä olen joskus myös kavereille muutaman lantin vipannut.
Rekisteröitynyt:
14.05.2004
Kirjoitettu: torstai, 24. maaliskuuta 2005 klo 09.02
Syön aina kouluruan, paitsi jos on jotain sellaista mistä ei ota selvää mitä se on. Silti menen syömään, vaikka närkkäriä.

Menee ihan liikaa mielestäni. Normaalisti menee 2-5e.
Ostan karkkipussin eurolla ja joskus ostan jotain energiajuomaa.
Usein saan kuitattua ''lossin'' pelaamalla rahapeleihin joista voin voittaa.
Death smiles at us all, all a man can do is smile back
Rekisteröitynyt:
07.06.2004
Kirjoitettu: perjantai, 25. maaliskuuta 2005 klo 20.47
Muokattu: 25.03.2005 klo 22.47
Joskus ostan välintunnin aikana jotain karkkia. Rahaa menee n. 2€
E: Ai niin, syön kouluruuan aina, ellei oo jotain epämäärästä p4skaa ruokana. Joskus tulee syötyä vatsan aivan täyteen
Rekisteröitynyt:
25.03.2005
Kirjoitettu: perjantai, 25. maaliskuuta 2005 klo 22.42
Syön aina kouluruoan mutta silloin tällöin tulee ostettua kerma munkku tai karkki. KOULURUOKA ON KUITENKIN PARASTAbiggrin lol biggrin lol
Elämä on
Rekisteröitynyt:
25.03.2004
Kirjoitettu: perjantai, 25. maaliskuuta 2005 klo 22.44
syön kouluruuan yleensä. ainakin sämpylöitä väh 3 kpl jos en lämmintä ruokaa syö. Ostan ehkä kerran puolessa vuodessa jotain koulunkioskilta.
logout Elvis has left the building.
Rekisteröitynyt:
05.04.2003
Kirjoitettu: lauantai, 26. maaliskuuta 2005 klo 00.27
En lainaa enkä anna lainaa. En osta enkä tarjoa.

Ihan turhaa ostaa mitään karkkia, kun koko luokka tulee kinuamaan ja loppujen lopuksi en saakkaan pussistani mitään.

Lainoja on turha antaa, koska en pystyisi muistamaan kaikkia. Lompakossakin on yleensä vain Panadol tabletti. Yleensä otan rahaa mukaan vain, jos varta vasten olen jotain menossa ostamaan.

Kaikille varmaan tuli selväksi mitä ajan takaa.
Aina kannattaa hymyillä. :)
Rekisteröitynyt:
02.06.2004
Kirjoitettu: lauantai, 26. maaliskuuta 2005 klo 01.11
Joskus tulee siwassa käytyä koulun jälkeen. Meillä on koulussa semmonen kioski että joku luokka aina yhden viikon verran vie sinne kaikkea välipalaa.(kaikki maksaa 50 centtiä)
Jo vuodesta 2003. ^____^
Rekisteröitynyt:
02.01.2004
Kirjoitettu: lauantai, 26. maaliskuuta 2005 klo 15.25
OLihan mulla repussa muovipussissa aina pari HK:n sinistä, 1,5L cola, pihvipaketti, dajm jäätelöä, ruisleipää ja karkkipussi.
www.getphpbb.com/phpbb/index.php?mforum=mopotti- keskusteluforum mopot/mp:t/mönkijät/kauppatori
Rekisteröitynyt:
16.12.2004
Kirjoitettu: lauantai, 26. maaliskuuta 2005 klo 15.30
Lainaus:26.03.2005 hegetus kirjoitti:
En lainaa enkä anna lainaa. En osta enkä tarjoa.

Ihan turhaa ostaa mitään karkkia, kun koko luokka tulee kinuamaan ja loppujen lopuksi en saakkaan pussistani mitään.

Lainoja on turha antaa, koska en pystyisi muistamaan kaikkia. Lompakossakin on yleensä vain Panadol tabletti. Yleensä otan rahaa mukaan vain, jos varta vasten olen jotain menossa ostamaan.

Kaikille varmaan tuli selväksi mitä ajan takaa.

Olen samoilla linjoilla hegetuksen kanssa.
Rekisteröitynyt:
19.06.2004
Kirjoitettu: lauantai, 26. maaliskuuta 2005 klo 16.29
Koulun kiskasta ostan lähes joka päivä yhden donitsin tai leivän. Nyt alkoi kuitenkin pelottamaan, että tulisin läskiksi joten jätin donitsit pois. Leipä on 7 rmb eli 70 senttiä. Sitten ruuan jälkeen ostan yleensä yhden snickersin.
Rekisteröitynyt:
14.12.2002
Kirjoitettu: lauantai, 26. maaliskuuta 2005 klo 16.44
Lainaus:26.03.2005 LehmA kirjoitti:
Koulun kiskasta ostan lähes joka päivä yhden donitsin tai leivän. Nyt alkoi kuitenkin pelottamaan, että tulisin läskiksi joten jätin donitsit pois. Leipä on 7 rmb eli 70 senttiä. Sitten ruuan jälkeen ostan yleensä yhden snickersin.
ei teini-iässä voi tulla läskiks vaikka kuinka söis mitä, kaikki menee kehon tarpeisiin.
>;EF
Sivu 1 / 4
1 2 ... 4